Cu cât s-au vândut casele în Quebec, în 2015

Raportul vânzărilor de case unifamiliale în 123 de orașe din Quebec.

Nu o să fie nicio surpriză pentru nimeni: cele mai scumpe case s-au vândut în Westmount în 2015. Prețul median al unei case unifamiliale a fost de 1.384.000$, în creștere cu 3% față de 2014.

Pe locul doi vine Mont-Royal cu un preț median de 967.500$. Pentru poziția a treia vom fugi puțin de pe insulă în Saint-Lambert. Deși vânzările de case unifamiliale a crescut aici cu 12%, prețul median a rămas neschimbat față de 2014, de 508.500$.

Urmează Côte-Saint-Luc, cu jumătate de milion de dolari, și Beaconsfield cu un preț median de 480.000$. În Kirkland au crescut vânzările cu 12% și prețul cu 9%, situându-se acum la cu 470.000$.

Montreal vine pe poziția a 8-a, după Rosemère, cu un preț median de 380.000$. Laval și Longueuil se învârt în jurul a 280000 – 300.000$.

Singurele orașe din Quebec în care se mai poate cumpăra o casă la prețuri rezonabile au rămas Saint-Calixte, relativ aproape de Montreal (98.500$), La Tuque (90.000$) și Fermont, în nordul provinciei (40.269$).

Studiul efectuat de grupul JLR a compilat prețul real de vânzare al caselor unifamiliale din registrul funciar în 2014 și 2015.

Prețurile includ atât tranzacțiile făcute prin intermediul curtierilor imobiliari și cele private, cât și vânzările de case unifamiliale noi construite. Au fost luate în considerare doar orașele care au înregistrat mai mult de 100 de tranzacții.

Iată harta prețurilor mediane pentru case unifamiliale în Quebec (click aici pentru varianta mobile):

 

OrașNumăr vânzări (2015)Variație vânzări % 2014-2015Preț median ($) 2015Variație preț % 2014-2015
Westmount141-0.0713840000.03
Mont-Royal1580.199675000.02
Saint-Lambert1450.125085000
Côte-Saint-Luc1310.28500000-0.07
Beaconsfield 2900.164855000.01
Kirkland2170.124695000.09
Rosemère1680.133850000.03
Montréal33670.113800000.03
Candiac2840.013797500.07
Dollard-Des Ormeaux4000.183744000
Boucherville4280.23610000
Saint-Bruno-de-Montarville270-0.07360000-0.03
Pointe-Claire3350.14352000-0.02
Saint-Lazare2930.113500000
Mont-Saint-Hilaire226-0.063420000.04
Brossard6560.033392500.04
Lorraine102-0.323350000.02
Dorval130-0.04332250-0.02
La Prairie2540.163299610.06
Saint-Augustin-de-Desmaures1560.12321500-0.04
Notre-Dame-de-l’Île-Perrot1510.363215000.04
Blainville692-0.013200000.04
Carignan1690.083120620.01
Laval31520.043099000.04
Cantley1540.08305500-0.03
Sainte-Julie305-0.042950000.02
Chambly360-0.09292250-0.02
Saint-Basile-le-Grand178-0.042837500.03
Varennes20502810000.03
Longueuil15780.032800000.03
Mirabel650-0.09278000-0.01
Vaudreuil-Dorion536-0.062774500
Orford1060.06277000-0.01
Saint-Constant3810.152762350.01
Belœil2830.12740000
Sainte-Marthe-sur-le-Lac296-0.112736750.05
Mont-Tremblant125-0.172700000.07
Bromont1480.062700000.1
L’Ancienne-Lorette146-0.18269500-0.02
Sainte-Thérèse155-0.112670000.02
Prévost1920.152650000
Boisbriand2560.062650000.01
Terrebonne1278-0.032650000.03
Otterburn Park1250.062625000.01
Pincourt191-0.12625000.02
Saint-Sauveur1780.14261250-0.02
Repentigny8790.132575000
Québec328602550000.01
Mascouche4770.022542500.01
L’Ange-Gardien110-0.022532000.01
Mercier158-0.192512500
Saint-Eustache4230.012475000.01
Sainte-Catherine1790.12247000-0.01
Lévis12080.042470000.01
Saint-Jean-sur-Richelieu9190.072450000
Sainte-Catherine-de-la-Jacques-Cartier139-0.082450000.02
Saint-Amable151-0.152450000.07
Gatineau3057-0.032400000
Saint-Colomban289-0.03236235-0.03
Val-des-Monts198-0.052350000.07
Saint-Philippe2100.93234576-0.02
Deux-Montagnes1970.072300000.02
Châteauguay439-0.112285000.02
L’Assomption314-0.05227000-0.01
Saint-Zotique103-0.362250000.05
Saint-Hyacinthe4060.072230000.03
Bois-des-Filion104-0.02221750-0.03
Saint-Jérôme843-0.04217000-0.01
Sept-Îles183-0.06215000-0.03
Contrecœur138-0.052133970.07
Saint-Hippolyte1980.062132320.09
Sainte-Adèle177-0.04213000-0.05
Sainte-Sophie3000.12107560
Sainte-Brigitte-de-Laval134-0.17210739-0.01
Saint-Charles-Borromée100-0.07210000-0.02
Marieville132-0.06208750-0.06
Saint-Donat116-0.192085000.03
Granby549-0.052053090
Magog269-0.1205000-0.06
Sainte-Anne-des-Plaines1760.092025000.01
Rouyn-Noranda386-0.092015000.03
Val-d’Or3980.081990000.05
Lavaltrie185-0.021960000.04
Pont-Rouge1480.23195410-0.07
L’Épiphanie194-0.03195000-0.01
Sherbrooke1387-0.05193968-0.01
Beauharnois123-0.05192000-0.05
Rimouski433-0.141915010.05
Cowansville115-0.15190933-0.01
Saint-Lin — Laurentides364-0.031886990.02
Lachute11201850000.1
Saint-Apollinaire1610.38184633-0.03
Joliette104-0.091842500.02
Notre-Dame-des-Prairies116-0.251827500.05
Sainte-Marie123-0.011820000.05
Saguenay976-0.17180000-0.03
Salaberry-de-Valleyfield3670.03175000-0.01
Rivière-du-Loup1510.04173500-0.01
Drummondville7580.061700000
Saint-Raymond1340.021695000.1
Amos118-0.13169000-0.01
Trois-Rivières1038-0.071647000
Sorel-Tracy3270.161600000.03
Baie-Comeau153-0.08159900-0.05
Alma 211-0.08158500-0.05
Mont-Laurier105-0.211555000.1
Sainte-Julienne2020.39154225-0.05
Saint-Georges287-0.04148815-0.02
Victoriaville493-0.11480000.02
Gaspé101-0.021450000.09
Rawdon130-0.17144500-0.05
Brownsburg-Chatham1060.01137250-0.02
Saint-Félicien107-0.14135000-0.1
Bécancour139-0.17134500-0.11
Chertsey 1570.051300000.12
Matane1110.03126500-0.09
Shawinigan4000.051260000.01
Dolbeau-Mistassini1360.08125000-0.04
Les Îles-de-la-Madeleine104-0.03112447-0.06
Thetford Mines222-0.03110000-0.01
Saint-Calixte1340.0598500-0.14
La Tuque104-0.1690000-0.05
Fermont158-0.02402690.11