TOP – Montreal stă bine la calitatea vieții, dar prost la economie

7 decembrie, 2014 – Montreal văzut de pe Mont Royal. Foto Cristian Mijea / Știri de Montreal.

Calitatea vieții rămâne punctul forte al Montrealului.

Deși dă semne de revenire, Montreal continuă să se afle în urma celor mai multe orașe nord-americane de mărime similară, arată rezultatul unui studiu publicat de Conference Board du Canada efectuat în colaborare cu HEC Montréal.

Cifrele arată că PIB-ul regiunii Montreal este mai mic decât cel al celorlalte orașe comparate. Aceeași poveste când vine vorba de venitul disponibil al populației. Nici când vine vorba de productivitatea muncii nu stăm bine.

Montrealul are probleme și când vine vorba de capitalul uman, cu o proporție mică de absolvenți de învățământ superior. Gradul ridicat de abandon a elevilor de liceu rămâne în continuare o problemă.

În plus, deși imigranții sunt adesea foarte calificați, rata șomajului în jurul acestui grup de populație este mai mare decât în oricare dintre orașele comparate.

Rata șomajului între imigranții din Montreal este de 11,4 %, față de doar 7% pentru persoanele născute în Canada.

Montreal este pe primul loc când vine vorba de distribuția bogăției. Avem, de asemenea, cea mai mică rată a criminalității dintre toate orașele comparate.

În Montreal găsim și cele mai mici costuri cu locuința. Doar 27,6% dintre locuitorii din regiune plătesc lunar mai mult de 30% din venituri pe chirie sau ipotecă.

Montrealezii sunt și mai verzi decât locuitorii celorlalte orașe și folosesc cel mai mult transportul în comun și mijloacele de transport activ.

Iată unde se clasează Montrealul în funcție de diferitele domenii comparate de HEC Montreal și Conference Board of Canada:

 Activitate EconimicăCreștere EconomicăCapital umanInovareCalitatea ViețiiAtractivitate
Montreal143131126
Toronto993711
Vancouver11251233
Boston281472
Philadelphia612671510
Pittsburgh12161099
Charlotte8101415912
Saint-Louis1279141314
Minneapolis5138647
Denver4612568
Phoenix151515131115
Portland711991111
Seattle354254
San Francisco132185
San Diego10131121413