
Luni și marți ne va ploua puțin ca să simțim că a venit toamna. Temperatura maximă nu va depăși 22ºC. Termometrele înregistrează acum 15 grade.
Dacă aveți de ales, A15 este o soluție mai bună decât A13 pentru a vă deplasa către Montreal. Autostrada A13 este congestionată puternic între 640 și Notre-Dame. Aceeași situație cu A40 pe direcția vest între Langelier și Saint-Mitchel. Dinspre Rive-Sud, pierdeți în jur de 10 minute pentru a ajunge pe pod sau în tunel. AMT și STM circulă fără probleme.
Azi în 1885, o campanie obligatorie de vaccinare împotriva variolei provoacă o revoltă în Montreal. În 1939, Germania nazistă și Rusia sovietică își împart Polonia.
În 1969, o bombă plantată de gruparea teroristă Front de libération du Québec (FLQ) a explodat în fața casei primarului Jean Drapeau.
Pe 28 septembrie 1979 a fost înregistrat episodul pilot al serie TV M*A*S*H.







