22.000 de alergători la maratonul Montrealului

Imagini Cristian Mijea / Știri de Montreal.

Maratonul din Montreal a fost câștigat de Nicholas Berrouard din Shawinigan.

Cei 22.000 de concurenți la maraton și semi-maraton (half-marathon) au luat startul de pe podul Jacques Cartier pe o vreme excelentă pentru alergat. Termometrele arătau 13ºC la momentul startului.

În total, în jur de 35.000 de participanți din mai mult de 50 de țări au luat startul într-una din competițiile celei de-a 25-a ediții a Maratonului din Montreal (copii, 5k, 10k, maraton, semi-maraton).

Pe podium au urcat trei canadieni în acest an. Nicholas Berrouard a terminat de alergat cei 42 km primul, în numai 2 ore și 26 de minute. La doar 13 secunde și 79 de sutimi a trecut linia de sosire David Savard-Gagnon din Baie Saint-Paul. Pe locul trei a sosit Abdoul Aziz Kimba Djado din Montreal. A terminat maratonul în 2 ore, 31 minute și 18 secunde.

Prima femeie care a trecut linia de sosire a fost Geneviève Asselin-Demers după 2 ore, 58 minute și 57 de secunde de alergat.

Serviciul de ambulanță a fost nevoit să transporte 16 persoane la spital. Două persoane au suferit atacuri de cord.