Simona a câștigat finala Indian Wells

1

Foto courtesy WTA.

Trei ore de meci care ne-au ținut cu sufletul la gură.

Deși nu a părut în apele ei la începutul meciului, Simona a câștigat cu 2-6, 7-5, 6-4 în fața Jelenei Jankovic.

Jankovic a dominat prima parte a partidei, fiind foarte agresivă și reușind niște mingi foarte bune.

După ce în primul set a făcut mai multe greșeli și a părut ca nu reușește sa se relaxeze, Simona a început lent și al doilea set. A început sa își revină treptat, egalând la 3-3, și în cele din urmă câștigând setul cu 7-5.

Halep a început în forță setul al treilea și a luptat până în ultimul minut al meciului.

Jankovic (30 de ani) a fost numărul 1 mondial in 2008, poziție pe care a ocupat-o timp de câteva săptămâni.

Aceasta a fost cea de-a cincea confruntare între jucătoarea sârbă și Halep. Românca a câștigat trei din primele patru meciuri.

Câștigătoarea finalei de la Indian Wells va primi 900.400 de dolari.