Campioni mondiali – Canada învinge Rusia la hochei

Canada este campioana mondială la hochei juniori!

Juniorii canadieni au învins luni seara Rusia cu 5-4 în Air Canada Centre din Toronto, devenind campioana mondială la hochei.

Canadienii au început prin a domina și au reușit să înscrie două goluri în primele trei minute din joc. În repriza a doua conduceau deja cu 5-1 într-un meci ce părea să se termine ușor.

Rușii nu s-au lăsat, însă. Au reușit să înscrie trei goluri în tot atâtea minute la finalul celei de-a doua reprize. La intrarea în vestiare scorul era de 5-4.

Echipa Rusiei a încercat din răsputeri să egaleze în ultima repriză dând de furcă serios canadienilor. A fost singurul meci în care echipa Canadei a avut de patinat serios.

Până în finală a reușit să învingă fără mai probleme Slovacia (8-0), Finlanda(4-1), Germania(4-0), SUA(5-3) și Danemarca (8-0).

Canada a câștigat ultimul campionat mondial la juniori în 2009. Este a 16-a oară când echipa de juniori câștigă medalia de aur la hochei.