Soci 2014, ziua 4: două noi medalii pentru Canada

2

Dara Howell and Kim Lamarre au luat aurul, respectiv bronzul la ski liber, slopestyle.

Dara Howell a surprins publicul cu un scor aproape perfect în competiția de ski liber, slopestyle. Sportiva de numai 19 ani, din Ontario, a câștigat medalia de aur cu un scor de 94.2. În stânga sa a urcat pe podium Kim Lamarre din Quebec City, care a luat medalia de bronz.

Yuki Tsubota, cealaltă canadiană ajunsă în finală s-a accidentat și a părăsit competiția cu o fractură de mandibulă. Canadianca Kaya Turski, actuala campioană mondială, a fost eliminată înainte de finală.

Echipa canadiană feminină de curling, în frunte cu Jennifer Jones, a trecut fără probleme de Elveția cu scorul de 9-3. Fetele vor întâlni Marea Britanie în următoarea rundă.

În clasamentul medaliilor, Norvegia a trecut pe primul loc, cu 11 medalii câștigate, urmată de Canada cu 9 medalii.

Eva Tofalvi

Eva Tofalvi

România

Cinci sportivi români s-au aflat printre olimpicii care au concurat astăzi la Soci. Éva Tófalvi a obținut cea mai bună poziție dintre toți, locul 26 la biatlon, 10 km.

Raluca Strămăturaru a obținut locul 31 în proba de sanie, iar Timea Sara s-a clasat pe locul 49 la ski cros, individual.

La cross-country – masculin individual – Paul Constantin Pepene obține locul 65 și Florin Daniel Pripici locul 68.